Rozprestiera sa na severe Slovenska na rozlohe 74 111 ha a je najstarším národným parkom u nás /1948/. Pozostáva zo Západných, Belianskych a Vysokých Tatier. Pohorie Vysoké Tatry sú jediným pohorím alpského charakteru na našom

území a sú zároveň najmenšími veľhorami v Európe. Najvyšším vrcholom je Gerlach, ktorý meria 2655 m. Vysoké Tatry sú vďaka svojej polohe klimatickými kúpeľmi na liečbu ochorení dýchacích ciest, turistickým a zároveň aj rekreačným centrom /Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Polianka, Tatranská Lomnica, Vyšné Hágy, …/.

V TANAPE sa nachádza množstvo plies, najznámejšie sú Štrbské pleso, Skalnaté Pleso, Veľké Hincovo pleso. K turisticky najnavštevovanejším miestach po plesách sú vodopády, napr. najvyšší Kmeťov vodopád, nachádzajúci sa v doline Nefcerka, vodopád Skok, vodopády Studeného potoka.

K atraktivitám patria aj hlboké ľadovcové doliny, t.j. Mengusovská dolina, Veľká a Malá studená dolina, ale aj skalné vrcholy: Gerlach, Kriváň, Rysy a hlavne Lomnický štít, na ktorý vedie kabínková lanovka. Vysoké Tatry boli v r. 1993 spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené UNESCOM za biosfé-rickú rezerváciu Tatry.